Знаете ли къде е ул. Велбъжд? Това е последната улица в подножието на Джендем тепе от северната му страна. Малка, тясна улица, която едно време е построена с труда и финансите изцяло на собствениците на къщите по нея. Това е последната улица на Младежкия хълм от северната му страна (от към ТЕТ-а). Едно време, когато са строили къщите по тази улица, бетонът и железата са били пренасяни или на ръка, или по лента, устроена за това.
Какво се случва днес там, на Джендем тепе?
В качеството ми на общински съветник бях сиганализиран от граждани за това, че се къртят скалите на младежкия хълм, за да преминат бетоновозите по тясната улица Велбъжд. А също така се планира и сеч на дървета. Тази сутрин незабавно отидох на място, за да се запозная със случая. Какво видях с очите си и какво чух от живущите в кварталчето:
1. ИЗКЪРТЕНИ СКАЛИ и старо стълбище по тясната улица - В края на късата, кипра и малка уличка Велбъжд (Велбужд по регистър на общината) се строи жилищна сграда. Видно от снимковия материал, част от скалите на младежкия хълм са изкъртени с цел преминаване на бетоновози - по данни на живущите в района, това се е случило вчера. Едновременно с това, е изкъртено и старо каменно стълбище на необитаема къща, защото отново е пречило на камионите да достъпят строителния обект.
2. ВЪЗМОЖНОСТ ЗА СРУТВАНЕ НА УЛИЦАТА - Наред с изкъртените скали, преминаването на бетоновози по улицата е сериозен проблем, тъй като по голямата част от улицата от северната страна няма подпорни стени. Това застрашава както съществуването въобще на самата улица, така и всички постройки под нея, които са десет стари къщи. Ако бъде застрашено здравето на хората, кой по-точно ще бъде отговорен?
3. СЕЧ в района на тепето - Планира се изсичане на дървета - вчера от една страна е имало екип на паркове и градини, а от друга представители на инвеститора, които са планирали сеч на дървета, за да може да се осигури преминаване на строителна техника до строителния обект.
4. ИНФРАСТРУКТУРАТА ЗА ПИТЕЙНАТА И ОБРАТНАТА ВОДА е възможно да бъде КОМПРОМЕТИРАНА - улица Велбъжд е правена от местните преди десетки години и не е предвидена като съоръжение, през което да минава строителна техника. Това е и причината правата и обратната вода да се намират на 40 сантиметра под пътната настилка. При преминаване на тежка техника, шансът за компрометиране на канализацията и питейната вода е съвсем реален.
Сигнализирам кмета на гр. Пловдив @Здравко Димитров, като го призовавам незабавно да изпрати проверка. След която:
- Да се предприемат мерки опазващите здравето на хората, Джендем тепе и инфраструктурата в района (улицата, канализацията и питейната вода);
- Да се даде публична информация в строителната документация как е описано осъществяването на доставката на материали?;
- Ако е описано, че камиони ще минават по ул. Велбъжд, кой е одобрил тези строителни книжа?
- Ако не е описано това, кога и как ще бъдат санкционирани виновните?
Зная, че пренасянето по алтернативи методи на строителни материали е скъпо и времеемко, но зная и, че щом са го правили преди 40 години, за да опазят тепето, могат да го направят и сега.
Зная и че това оскъпява стойността на инвестицията, но това е и цената да живееш на тепето в гр. Пловдив.